Vishay/BCcomponents MRS16000C1000FCT00
MRS16000C1000FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1000FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1000FCT00.pdf
Availability of MRS16000C1000FCT00
QUANTITY
MRS16000C1000FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1000FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1000FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1000FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1000FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1000FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C1000FCT00
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS QUAD 64VQFN datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20POWERSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.6A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC QUARTER BRICK 12V OUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE COIL 33MH BOX datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf