Vishay/BCcomponents MRS16000C1001FRP00
MRS16000C1001FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1001FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1001FRP00.pdf
Availability of MRS16000C1001FRP00
QUANTITY
MRS16000C1001FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1001FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1001FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1001FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1001FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1001FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C1001FRP00
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC MODULAR ISDN NT ORD MQFP-44 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf