Vishay/BCcomponents MRS16000C1023FCT00
MRS16000C1023FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1023FCT00
Brief Description
RES 102K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1023FCT00.pdf
Availability of MRS16000C1023FCT00
QUANTITY
MRS16000C1023FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1023FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1023FCT00
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1023FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1023FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1023FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C1023FCT00
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 1.5V RECHARGE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 40POS DL CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 28 AWG 100 FT GN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf