Vishay/BCcomponents MRS16000C1212FCT00
MRS16000C1212FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1212FCT00
Brief Description
RES 12.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1212FCT00.pdf
Availability of MRS16000C1212FCT00
QUANTITY
MRS16000C1212FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1212FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1212FCT00
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1212FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1212FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1212FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C1212FCT00
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5HVSOF datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 29.4A 2 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PATCHBAY 52JACKS 1.75" datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
ELBOW M12 CABLE M18L&LC SENS 2M datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf