Orion Fans OD1225-24MSS01A
OD1225-24MSS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-24MSS01A
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-24MSS01A.pdf
Availability of OD1225-24MSS01A
QUANTITY
OD1225-24MSS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-24MSS01A
Internal Part NumberEIS-OD1225-24MSS01A
SeriesOD1225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise38 dB
Power (Watts)4.00W
RPM2050 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.170A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-24MSS01A
Related LinksOD1225-, OD1225-24MSS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-24MSS01A Details Description
Related parts for OD1225-24MSS01A
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf