Vishay/BCcomponents MRS16000C1629FRP00
MRS16000C1629FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1629FRP00
Brief Description
RES 16.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1629FRP00.pdf
Availability of MRS16000C1629FRP00
QUANTITY
MRS16000C1629FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1629FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1629FRP00
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1629FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1629FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1629FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C1629FRP00
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V/7V TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21.6VC PWRMITE1 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT CTRLR TOUCH 12WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
GROMMET 0.875" RUBBER BLACK datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf