Vishay/BCcomponents MRS16000C1821FCT00
MRS16000C1821FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1821FCT00
Brief Description
RES 1.82K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1821FCT00.pdf
Availability of MRS16000C1821FCT00
QUANTITY
MRS16000C1821FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1821FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1821FCT00
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1821FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1821FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1821FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C1821FCT00
DSUB CABLE - CMP09G/AE09M/CMP09G datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-3 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONN RCPT LEFT BLUE 48POS datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
SGE-245-2-0900 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 1, TU datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf