Vishay/BCcomponents MRS16000C3301FRP00
MRS16000C3301FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C3301FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C3301FRP00.pdf
Availability of MRS16000C3301FRP00
QUANTITY
MRS16000C3301FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C3301FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C3301FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C3301FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C3301FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C3301FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C3301FRP00
BOX ABS BLACK 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10 POS 2MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
Crystal 32.7680MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 2POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SNT-4A datasheet.pdf