Vishay/BCcomponents MRS16000C3601FRP00
MRS16000C3601FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C3601FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C3601FRP00.pdf
Availability of MRS16000C3601FRP00
QUANTITY
MRS16000C3601FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C3601FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C3601FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C3601FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C3601FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C3601FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C3601FRP00
CONN HEADER .100" 32POS SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 13POS T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
090 FEMALE TERMINAL-LIF TYPE (M) datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf
CONN SPRING 22POS DUAL SMD datasheet.pdf