Vishay/BCcomponents MRS16000C4642FCT00
MRS16000C4642FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4642FCT00
Brief Description
RES 46.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4642FCT00.pdf
Availability of MRS16000C4642FCT00
QUANTITY
MRS16000C4642FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4642FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4642FCT00
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4642FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4642FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4642FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C4642FCT00
RES SMD 1.62KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SSR IP00 50A/480VAC LVAC INPUT datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LTC4355 datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND BLACK 15' datasheet.pdf
VOLTAGE RELAY datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf