Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT23R2
RMCF0805FT23R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT23R2
Brief Description
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT23R2.pdf
Availability of RMCF0805FT23R2
QUANTITY
RMCF0805FT23R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT23R2
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT23R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT23R2
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT23R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT23R2 Details Description
Related parts for RMCF0805FT23R2
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 3DIG 0.56" TH datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MOLDED CASE COVER FI SERIES datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.051UF RADIAL datasheet.pdf