Vishay/BCcomponents MRS16000C4642FCT00
MRS16000C4642FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4642FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4642FCT00.pdf
Availability of MRS16000C4642FCT00
QUANTITY
MRS16000C4642FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4642FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4642FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4642FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4642FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4642FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C4642FCT00
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
IC SYNC UP/DOWN BIN CNTR 16-DIP datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 50A SMB datasheet.pdf
DINIDC SIDEPIERCE-107CNR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 315MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
KIT EVAL VCSEL DC-5MBD 850NM datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf