Vishay/BCcomponents MRS16000C4701FCT00
MRS16000C4701FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4701FCT00
Brief Description
RES 4.7K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4701FCT00.pdf
Availability of MRS16000C4701FCT00
QUANTITY
MRS16000C4701FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4701FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4701FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4701FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4701FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4701FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C4701FCT00
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 225W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS .100 30AU datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.62 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.8V 4-USPN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf