Vishay/BCcomponents MRS16000C4750FRP00
MRS16000C4750FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4750FRP00
Brief Description
RES 475 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4750FRP00.pdf
Availability of MRS16000C4750FRP00
QUANTITY
MRS16000C4750FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4750FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4750FRP00
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4750FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4750FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4750FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C4750FRP00
IDC CABLE - CSR14G/AE14G/CSR14G datasheet.pdf
Connector Header 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
SSR IP00 280VAC/20A 21-27VDC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 400-420MHZ datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13.5A datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf