Vishay/BCcomponents MRS16000C4750FRP00
MRS16000C4750FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4750FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4750FRP00.pdf
Availability of MRS16000C4750FRP00
QUANTITY
MRS16000C4750FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4750FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4750FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4750FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4750FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4750FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C4750FRP00
CONN HEADER 35POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOT323 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 2.1A DPAK datasheet.pdf
INTERRUPTER SWITCH OPT 8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.25 6H 20MA datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1200W datasheet.pdf