Vishay/BCcomponents MRS16000C4991FRP00
MRS16000C4991FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4991FRP00
Brief Description
RES 4.99K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4991FRP00.pdf
Availability of MRS16000C4991FRP00
QUANTITY
MRS16000C4991FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4991FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4991FRP00
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4991FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4991FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4991FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C4991FRP00
IDC CABLE - MKS20K/MC20G/MCS20K datasheet.pdf
Crystal 1.0000MHz 30ppm 13pF -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20T/MC20F/MDM20T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
PNL MNT BLUE 5.8MM LENS 1' WIRE datasheet.pdf