Xilinx XC3S1000L-4FGG456C
XC3S1000L-4FGG456C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S1000L-4FGG456C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 333 I/O 456FBGA
Datasheet Download
XC3S1000L-4FGG456C.pdf
Availability of XC3S1000L-4FGG456C
QUANTITY
XC3S1000L-4FGG456C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S1000L-4FGG456C
Internal Part NumberEIS-XC3S1000L-4FGG456C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan -3L 14/May/2007
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3
Number of LABs/CLBs480
Number of Logic Elements/Cells17280
Total RAM Bits442368
Number of I/O333
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case456-BBGA
Supplier Device Package456-FBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S1000L-4FGG456C
Related LinksXC3S1000L, XC3S1000L-4FGG456C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S1000L-4FGG456C Details Description
Related parts for XC3S1000L-4FGG456C
RESONATOR CER 3.58MHZ SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 110POS R/A datasheet.pdf