Vishay/BCcomponents MRS16000C5112FC100
MRS16000C5112FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C5112FC100
Brief Description
RES 51.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C5112FC100.pdf
Availability of MRS16000C5112FC100
QUANTITY
MRS16000C5112FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C5112FC100
Internal Part NumberEIS-MRS16000C5112FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C5112FC100
Related LinksMRS16000C, MRS16000C5112FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C5112FC100 Details Description
Related parts for MRS16000C5112FC100
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 8POS datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.89" DIA BLACK datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DISC-WIRE CRIMP ADJ datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf