Vishay/BCcomponents MRS16000C6201FCT00
MRS16000C6201FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C6201FCT00
Brief Description
RES 6.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C6201FCT00.pdf
Availability of MRS16000C6201FCT00
QUANTITY
MRS16000C6201FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C6201FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C6201FCT00
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C6201FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C6201FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C6201FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C6201FCT00
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SGE-245-2-0410 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf