Vishay/BCcomponents MRS16000C6808FRP00
MRS16000C6808FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C6808FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C6808FRP00.pdf
Availability of MRS16000C6808FRP00
QUANTITY
MRS16000C6808FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C6808FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C6808FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C6808FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C6808FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C6808FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C6808FRP00
CTRLR TEMP SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET .115" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf