Vishay/BCcomponents MRS16000C8061FCT00
MRS16000C8061FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C8061FCT00
Brief Description
RES 8.06K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C8061FCT00.pdf
Availability of MRS16000C8061FCT00
QUANTITY
MRS16000C8061FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C8061FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C8061FCT00
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C8061FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C8061FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C8061FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C8061FCT00
FILTER RFI COMPACT PCB MT 1A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf