Vishay/BCcomponents MRS16000C9531FCT00
MRS16000C9531FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C9531FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.53K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C9531FCT00.pdf
Availability of MRS16000C9531FCT00
QUANTITY
MRS16000C9531FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C9531FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C9531FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C9531FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C9531FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C9531FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C9531FCT00
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8-SOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE GRIP BALE EYE 0.61M datasheet.pdf
XCEDE 3W 2PVH 4COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf