Vishay/BCcomponents MRS25000C1004FRP00
MRS25000C1004FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1004FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1004FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1004FRP00
QUANTITY
MRS25000C1004FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1004FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1004FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1004FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1004FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1004FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1004FRP00
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388BGA datasheet.pdf
SENS PROX IND 35MM AC/DC2W-NO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
BOX PLSTC GRY/CLR 14.5"LX12.72"W datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 30W 100V datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO216AA datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf