Vishay/BCcomponents MRS25000C1004FRP00
MRS25000C1004FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1004FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1004FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1004FRP00
QUANTITY
MRS25000C1004FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1004FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1004FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1004FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1004FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1004FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1004FRP00
IC DELAY LINE 30NS 8UMAX datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 3-WIRE 8SO datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW 8-TDFN datasheet.pdf
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
AM61125-200-57 BEARING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CUSTOM UMQ MAT 36"X71" SPCL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf