Vishay/BCcomponents MRS25000C1005FCT00
MRS25000C1005FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1005FCT00
Brief Description
RES 10M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1005FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1005FCT00
QUANTITY
MRS25000C1005FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1005FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1005FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1005FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1005FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1005FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1005FCT00
JUMPER-H1502TR/A3049W/H1502TR 6" datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 0.31MM SQ TO-46 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11.2A TO-3PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8TDFN datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
1 pC Charge Injection, 100 pA Leakage CMOS 5 V/5 V/3 V 4-Channel Multiplexer IC datasheet.pdf