Vishay/BCcomponents MRS25000C1020FCT00
MRS25000C1020FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1020FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1020FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1020FCT00
QUANTITY
MRS25000C1020FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1020FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1020FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1020FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1020FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1020FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1020FCT00
IC SWIT PROG OVP UVLO HV 16DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
PICPROTO USB 28 AND 40-PIN DEV datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RFID HITAG TRANSPONDER 2HVSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.3A 42 MOHM SMD datasheet.pdf