Vishay/BCcomponents MRS25000C1051FC100
MRS25000C1051FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1051FC100
Brief Description
RES 1.05K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1051FC100.pdf
Availability of MRS25000C1051FC100
QUANTITY
MRS25000C1051FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1051FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1051FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1051FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1051FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1051FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C1051FC100
CONN SCREWLOCK FEMALE 2 SETS/BAG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATR NANOPWR P-P SOT23-5 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC652LP2E datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 157MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 25V AXIAL datasheet.pdf