Vishay/BCcomponents MRS25000C1052FCT00
MRS25000C1052FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1052FCT00
Brief Description
RES 10.5K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1052FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1052FCT00
QUANTITY
MRS25000C1052FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1052FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1052FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1052FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1052FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1052FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1052FCT00
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKT R/A datasheet.pdf
487M 200 MICRON DUPLEX FIBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC DRV,240V 3PH,2HP 1.5KW CT datasheet.pdf
OSC MEMS 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 28POS 1.25MM R/A datasheet.pdf