Vishay/BCcomponents MRS25000C1153FCT00
MRS25000C1153FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1153FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1153FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1153FCT00
QUANTITY
MRS25000C1153FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1153FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1153FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1153FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1153FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1153FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1153FCT00
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Press-Fit datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20S/AE20G/X datasheet.pdf
IC ADC DIFF I/REF 20BIT 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 9POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf