Vishay/BCcomponents MRS25000C1200FCT00
MRS25000C1200FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1200FCT00
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1200FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1200FCT00
QUANTITY
MRS25000C1200FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1200FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1200FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1200FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1200FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1200FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1200FCT00
IC LEV XLTR LV 2MBPS 1UA SC70-5 datasheet.pdf
IC FRACTION-N FREQ SYNTH 20LFCSP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2-BIT 8:1 28-PLCC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SFC 3/21 MC datasheet.pdf
HANDHELD OTDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 1.8A DO214AA datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 35 V datasheet.pdf