Vishay/BCcomponents MRS25000C1201FRP00
MRS25000C1201FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1201FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1201FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1201FRP00
QUANTITY
MRS25000C1201FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1201FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1201FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1201FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1201FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1201FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1201FRP00
CONN HOUSING 8POS 1.5MM W/RAMP datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.46366MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 105°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 14 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 48FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 60" datasheet.pdf