Vishay/BCcomponents MRS25000C1218FCT00
MRS25000C1218FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1218FCT00
Brief Description
RES 1.21 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1218FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1218FCT00
QUANTITY
MRS25000C1218FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1218FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1218FCT00
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1218FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1218FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1218FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1218FCT00
GDT 150V 20% 10KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO252 datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DSUB 15 M PCB R/A G50 SS datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT datasheet.pdf
LED 5MM 515NM GRN CLR 12V S5.7S datasheet.pdf