Vishay/BCcomponents MRS25000C1300FCT00
MRS25000C1300FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1300FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1300FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1300FCT00
QUANTITY
MRS25000C1300FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1300FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1300FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1300FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1300FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1300FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1300FCT00
DEV STARTER KIT FOR M16C/62 (100 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-1 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 36V SMD datasheet.pdf