Vishay/BCcomponents MRS25000C1400FCT00
MRS25000C1400FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1400FCT00
Brief Description
RES 140 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1400FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1400FCT00
QUANTITY
MRS25000C1400FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1400FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1400FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1400FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1400FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1400FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1400FCT00
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 8OUT 15'C datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 370MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE SPEC FIRMWARE datasheet.pdf
BLZ 5.08/06/225 SN DKGN datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf