Vishay/BCcomponents MRS25000C1401FCT00
MRS25000C1401FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1401FCT00
Brief Description
RES 1.4K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1401FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1401FCT00
QUANTITY
MRS25000C1401FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1401FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1401FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)