Vishay/BCcomponents MRS25000C1588FC100
MRS25000C1588FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1588FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1588FC100.pdf
Availability of MRS25000C1588FC100
QUANTITY
MRS25000C1588FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1588FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1588FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.58
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1588FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1588FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1588FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C1588FC100
CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN RING TIN 300-350MCM 15/16" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 240MA 2.55 OHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 6DB datasheet.pdf
IC I/O CONTROLLER 128-QFP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf