Vishay/BCcomponents MRS25000C1600FCT00
MRS25000C1600FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1600FCT00
Brief Description
RES 160 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1600FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1600FCT00
QUANTITY
MRS25000C1600FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1600FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1600FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1600FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1600FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1600FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1600FCT00
FIXED IND 12MH 200MA 9.21 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 12KV datasheet.pdf
HUB,THROUGH,CLAMP STYLE,OLDHAM C datasheet.pdf
10UF 350V 10X16 datasheet.pdf