KEMET C901U221KVYDAAWL35
C901U221KVYDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C901U221KVYDAAWL35
Brief Description
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C901U221KVYDAAWL35.pdf
Availability of C901U221KVYDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U221KVYDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U221KVYDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C901U221KVYDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U221KVYDAAWL35
Related LinksC901U221K, C901U221KVYDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C901U221KVYDAAWL35 Details Description
Related parts for C901U221KVYDAAWL35
THERMAL TAPE DOUBLE SIDED .011" datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK AMD 3PHASE 36-SSOP datasheet.pdf
BANANA JACK PNL MNT BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS 35DEGREE 5MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD T/H 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 99MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf