Vishay/BCcomponents MRS25000C1621FRP00
MRS25000C1621FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1621FRP00
Brief Description
RES 1.62K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1621FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1621FRP00
QUANTITY
MRS25000C1621FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1621FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1621FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1621FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1621FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1621FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1621FRP00
CABLE COAX PLEN RG59 20AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HSC JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CHIPCAP2 DGTL 3% 5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW SOD80 datasheet.pdf