Vishay/BCcomponents MRS25000C1623FCT00
MRS25000C1623FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1623FCT00
Brief Description
RES 162K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1623FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1623FCT00
QUANTITY
MRS25000C1623FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1623FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1623FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1623FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1623FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1623FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1623FCT00
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES 280K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V 8VSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET P4 .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
IC ARM7 MCU FLASH 128K 64-LQFP datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 0.3MM SMD datasheet.pdf