Vicor Corporation V110A36E400BN3
V110A36E400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E400BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V110A36E400BN3.pdf
Availability of V110A36E400BN3
QUANTITY
V110A36E400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E400BN3
Internal Part NumberEIS-V110A36E400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E400BN3
Related LinksV110A36, V110A36E400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E400BN3 Details Description
Related parts for V110A36E400BN3
SW ROTARY MIL DP 2DECK 115V datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 330 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf