Vishay/BCcomponents MRS25000C1744FCT00
MRS25000C1744FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1744FCT00
Brief Description
RES 1.74M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1744FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1744FCT00
QUANTITY
MRS25000C1744FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1744FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1744FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1744FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1744FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1744FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1744FCT00
CONV DC-DC 50W 24VDC CASSETTE datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 110V GREEN datasheet.pdf