Vishay/BCcomponents MRS25000C1780FCT00
MRS25000C1780FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1780FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1780FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1780FCT00
QUANTITY
MRS25000C1780FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1780FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1780FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1780FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1780FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1780FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1780FCT00
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MMDDR3DIMM VTTH/LUB datasheet.pdf
RES 1T OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 33.8680MHz 45ppm 6pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf