Vishay/BCcomponents MRS25000C1808FC100
MRS25000C1808FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1808FC100
Brief Description
RES 1.8 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1808FC100.pdf
Availability of MRS25000C1808FC100
QUANTITY
MRS25000C1808FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1808FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1808FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1808FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1808FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1808FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C1808FC100
HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB EPROM 18CDIP datasheet.pdf
VOLTMETER 0-200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
CER RESONATOR 16.0MHZ datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 8C UNSHLD 300V datasheet.pdf