Vishay/BCcomponents MRS25000C1809FRP00
MRS25000C1809FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1809FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1809FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1809FRP00
QUANTITY
MRS25000C1809FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1809FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1809FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1809FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1809FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1809FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1809FRP00
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.005K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf