Vishay/BCcomponents MRS25000C1962FCT00
MRS25000C1962FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1962FCT00
Brief Description
RES 19.6K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1962FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1962FCT00
QUANTITY
MRS25000C1962FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1962FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1962FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1962FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1962FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1962FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1962FCT00
TERM BLOCK L-BRIDGE 10POS GRAY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 19A TO220FP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT LP 500KSPS 24DIP datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1950MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR 48.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf