Vishay/BCcomponents MRS25000C2104FCT00
MRS25000C2104FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2104FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.1M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2104FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2104FCT00
QUANTITY
MRS25000C2104FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2104FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2104FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2104FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2104FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2104FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2104FCT00
BATTERY LITHIUM 6V COIN 23MM datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 12.5UF 10% 370VAC QC datasheet.pdf
RES 18 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf