AVX Corporation 1808AA221MATME
1808AA221MATME picture photo
Mfg. Part Number
1808AA221MATME
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
1808AA221MATME.pdf
Availability of 1808AA221MATME
QUANTITY
1808AA221MATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AA221MATME
Internal Part NumberEIS-1808AA221MATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AA221MATME
Related Links1808AA2, 1808AA221MATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AA221MATME Details Description
Related parts for 1808AA221MATME
CONN MEMORY SCKT SODIMM STD GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 14A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI CAP IPS W/DUAL LAMP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
2098 0325 54 datasheet.pdf
24-bit, 192kHz 6-Channel DAC with Volume Control IC datasheet.pdf