Sumida Corporation RCH110BNP-391K
RCH110BNP-391K picture photo
Mfg. Part Number
RCH110BNP-391K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 920MA 580 MOHM
Datasheet Download
RCH110BNP-391K.pdf
Availability of RCH110BNP-391K
QUANTITY
RCH110BNP-391K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH110BNP-391K
Internal Part NumberEIS-RCH110BNP-391K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH110B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating920mA
Current - Saturation720mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)580 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH110BNP-391K
Related LinksRCH110B, RCH110BNP-391K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH110BNP-391K Details Description
Related parts for RCH110BNP-391K
IC SERIAL OUT A/D 4-CH 24-TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
OVERSIZED COLLET ADPT FFA.3K. datasheet.pdf
SGE-225-4-0400 01500M SFTY EDGE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
256MB LPDDR2 X16 400MHZ datasheet.pdf