Vishay/BCcomponents MRS25000C2150FCT00
MRS25000C2150FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2150FCT00
Brief Description
RES 215 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2150FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2150FCT00
QUANTITY
MRS25000C2150FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2150FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2150FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2150FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2150FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2150FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2150FCT00
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 28-SOIC datasheet.pdf
CONTACT BLOCK FOR BASIC SWITCH datasheet.pdf
OSC XO 15.36MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 32CKT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LU 10.16/10/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR RX111 MCU'S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf